Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Aktualności

Segregacja odpadów (odzież i tekstylia)

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wchodzi w życie nowe rozporządzenie dotyczące gospodarowania odpadami. Zgodnie z nim, odzież, obuwie oraz tekstylia nie będą mogły trafiać do pojemników na odpady zmieszane. Zamiast tego, przedmioty te muszą być odpowiednio segregowane, gdyż większość z nich nadaje się do dalszego wykorzystania, odzysku lub recyklingu.

 Co zrobić z niepotrzebną odzieżą?

Niepotrzebne, ale wciąż nadające się do użycia ubrania oraz tekstylia warto przekazać organizacjom charytatywnym, które prowadzą zbiórki lub wystawić odzież na aukcji internetowej. Inną opcją jest skorzystanie z dedykowanych pojemników znajdujących się na terenie miasta.

Co z uszkodzoną odzieżą i tekstyliami?

Z kolei zniszczoną odzież, obuwie oraz tekstylia, które nie nadają się już do użytku, należy dostarczyć do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK), który na terenie Ryk znajduje się przy ul. Janiszewskiej 70.

Kary za brak segregacji

Warto pamiętać, że wrzucenie odzieży lub tekstyliów do odpadów zmieszanych będzie traktowane jako niewłaściwa segregacja odpadów, co może skutkować nałożeniem dodatkowych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Od stycznia 2025 roku zużyta odzież, obuwie oraz tekstylia domowe, takie jak firany, koce, ręczniki, obrusy czy pościel, muszą być traktowane jako odrębna frakcja odpadów. Właściwe ich segregowanie to nie tylko kwestia zgodności z przepisami, ale także szansa na ich ponowne wykorzystanie w duchu zrównoważonego rozwoju.